روش‌های افزایش دقت در تست زنی

روش‌های افزایش دقت در تست زنی

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث موفقیت در هر آزمونی (نه تنها کنکور) می‌شود، تمرکز و دقت است. اگر نتوانید حواس خود را در جلسه کنکور متمرکز کنید، نمی‌توانید از تمام ظرفیت‌های خود برای آزمون استفاده کنید و ممکن است نتیجه دلخواه را به دست نیاورید. در این مطلب از آکادمی مشاوره کنکور پل پدیا، روش های افزایش دقت در تست زنی را برای شنا توضیح خواهیم داد؛ تا انتها همراه باشید. روش‌های افزایش دقت در تست زنی

مقدمه

یکی از رایج‌ترین دلیل‌هایی که دانش آموزان هنگام شکست و عدم موفقیت در آزمون‌ها برای خود قائل می‌شوند، عدم دقت کافی در تست زنی است. بارها دانش آموزانی که از دانش و مطالعه بالایی برخوردار بودند نتوانستند نتایج مناسبی را در آزمون به دست بیاورند و به خوبی تست بزنند. برای کسب موفقیت در آزمون تنها مطالعه و دانش لازم، کافی نیست و باید در تست زنی نیز دقت و مهارت داشته باشید. بیشترین میزان خطا در سوالات محاسباتی مانند ریاضی و فیزیک اتفاق می‌افتد. همچنین در رشته انسانی دچار اشتباه شدن در درس فلسفه و منطق به دلیل جزئیات و نکات ریز این درس نیز شایع است. در این مقاله راه‌هایی را برای شما توضیح می‌دهیم که با انجام آنها دقت خود را در تست‌ها افزایش دهید و به کمترین درصد خطا برسید.

تایپ‌های مختلف سوال در آزمون‌ها و کنکور

شاید بهتر است قبل از اینکه با روش های افزایش دقت در تست زنی آشنا شوید، کمی درباره انواع تیپ سوالات بدانید. بعضی روش‌ها در همه‌ی تیپ‌ها جوابگو نیستند و مخصوص تیپ خاصی از سوالات می‌باشند.

تیپ سوال محاسباتی

همانطور که از نام آن پیداست، در اینکه سوالات نیاز به محاسبه و حل مسئله دارید. در رشته انسانی تعداد سوالات محاسباتی کمتر و در رشته‌های تجربی و به خصوص ریاضی، سوالات محاسباتی بیشتر به چشم می‌خورند. سوالاتی که مربوط به اعمال عملیات‌های ریاضی روی اعداد است در این دسته جای می‌گیرند. تیپ سوالات محاسباتی

تیپ سوال مفهومی

سوالات مفهومی بیشتر بر پایه حفظ، تجزیه و تحلیل متن هستند. در این گونه سوالات باید بر متن کتاب درسی و تمام نکات موجود در آن تمرکز کامل داشته باشید تا بتوانید گزینه‌ها را تحلیل کنید. دروسی مانند فلسفه و منطق و بعضی بخش‌های شیمی چنین هستند و باید با تسلط به تمام نکات ریز و درشت از جهات مختلف مسئله مورد نظر را بررسی کنید.

تیپ سوال ترکیبی مفهومی محاسباتی

در اینگونه سوالات که در درس شیمی نیز رایج هستند، نیاز به تسلط و تحلیل متن به علاوه توانایی انجام محاسبات نیاز دارید. لازمه‌ی پاسخ دادن به این سوالات افزایش توانایی در حل دو تیپ سوال قبلی است.

تیپ سوال حفظی

نکته‌های زیادی در این تیپ سوالات وجود ندارد. تنها کافی است متن را به تعداد دفعات مناسب خوانده باشید و آن را به خوبی به حافظه خود بسپارید. چنین دروسی که دارای سوال‌های حفظی باشند در رشته انسانی بیشتر از باقی رشته‌های تحصیلی به چشم می‌خورند.

روش های افزایش دقت در تست زنی برای کنکور و آزمون (روش‌های ذهنی)

حال می‌رسیم به قسمت اصلی این مقاله. برای بالا بردن دقت در آزمون و تست‌ها دو دسته کار می‌توان انجام داد. دسته اول فعالیت‌هایی است که مربوط به ذهن و آمادگی ذهنی شماست. دسته دوم چند تکنیک و فعالیت است که حین یا قبل از آزمون برای افزایش دقت خود باید انجام دهید. اگر درباره افزایش دقت در هنگام مطالعه سوال دارید، می‌توانید محتوای مربوط به آن را مطالعه فرمایید. روش‌های ذهنی افزایش دقت در تست زنی

1. هنگام مواجهه با تست، عجله نکنید

زمان پاسخگویی به سوالات محدود است و شما تمام روز را وقت نخواهید داشت تا به تحلیل و حل سوالات بپردازید! اما این محدودیت زمان نباید دلیلی برای عجله و بی‌دقتی شما باشد. اول از همه باید برای سوالاتی وقت بگذارید که به توانایی خود در حل آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن اطمینان دارید. در این صورت مطمئن خواهید بود که زمان خود را از دست نخواهید داد و اطمینان شما بیشتر خواهد شد؛ در نتیجه آزمون را با آرامش بیشتری دنبال خواهید کرد و از عجله نیز پرهیز می‌کنید. همین موضوع دقت شما را در تست زنی بالا می‌برد و ضریب اشتباه را پایین می‌آورد.

2. خواب کافی و تغذیه مناسب داشته باشید

خواب و تغذیه دو عاملی هستند که نه تنها در روزهای پایانی منتهی به کنکور، بلکه در تمام طول سال یک کنکوری باید آن را رعایت کند تا بدنش آمادگی لازم برای حضور در جلسه آزمون را به دست بیاورد. دانش آموزان زیادی به دلیل آنکه در جلسه کنکور دچار افت فشار می‌شوند، تمرکز و دقت خود در پاسخ‌دهی به آزمون را از دست می‌دهند و ضریب اشتباهات آنها بالا می‌رود. تغذیه و خواب را جدی بگیرید تا علاوه بر ذهن بدنتان نیز برای کنکور آماده شود.

3. هنگام شرکت در آزمون استرس را از خود دور کنید

به احتمال زیاد می‌دانید که یکی از روش های افزایش دقت در تست زنی دور بودن از استرس و اضطراب است. هر چند که کاهش استرس برای کنکور خود یک مقوله پیچیده و گسترده است که در این محتوا نمی‌گنجد. اما در حالت کلی استرس یکی از عواملی است که حواس شما را از تست‌ها پرت می‌کند و باعث می‌شود در عین دانستن گزینه درست سوال، دچار اشتباه شوید و تست را غلط بزنید. باید از قبل آمادگی هر اتفاقی حین جلسه کنکور را داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید. عوامل استرس‌زا را از خود دور کنید و سعی کنید از چیزهایی که برای شما استرس ایجاد می‌کند دور باشید.

تکنیک‌های افزایش دقت در تست زنی حین یا قبل از آزمون

حال می‌رسیم به بررسی عواملی که مربوط به عملکرد و فعالیت درسی شما قبل یا حین آزمون است. این قسمت به طور مستقیم با روحیات و ذهن شما در ارتباط نیست و مربوط به تکنیک‌های افزایش دقت در تست زنی است. با انجام این روش‌ها می‌توانید دقت و تمرکز خود را در آزمون‌های خود متمرکز کنید.

4. سوال را دقیق، کامل و درست بخوانید!

اولین و مهم‌ترین موردی بسیاری از مشاورین برتر کنکور (مانند آقای خلیفه) به آن در موضوع افزایش دقت در مطالعه اشاره می‌کنند، دقیق و درست خواندن سوال است. ابتدا مفهوم و معنای سوال را باید کامل بفهمید تا بتوانید به خواسته‌های آن پاسخ دهید. برای خوانش درست سوال و بالا بردن دقت در تست زنی چندین قدم را باید دنبال کنید که بدین شرح است:

قدم اول

ابتدا سوال را کامل و درست و تا انتها بخوانید. یکی از مشکل‌های اساسی رها کردن خوانش سوال در اواسط آن است. همچنین دریابید سوال از چه مبحثی است تا ذهن خود را حول داده‌های مربوط به آن مبحث نگه دارید و در آن حوزه به دنبال پاسخ جستجو کنید.

قدم دوم

داده‌ها و پیش فرض‌های سوال را مشخص کنید. آنها بازوهای کمکی و ابزار شما برای پاسخ‌دهی به سوالات هستند. حتما به آنها توجه کافی کنید.

قدم سوم

خواسته‌های مسئله را مشخص و درک کنید. در بسیاری از مسائل باید با توجه به مورد خواسته شده از فرمول‌ها استفاده کنید. استفاده از فرمول یا اطلاعات اشتباه برای پاسخ به سوال، شما را به مسیر نادرستی خواهد برد.

قدم چهارم

حال با آرامش خاطر و دقت کامل شروع به حل سوال کنید.🙂

5. کنترل زمان هنگام تست زدن

زمان یکی از حیاتی‌ترین (یا حتی تنها!) منبع شما برای مدیریت در جلسه کنکور است. کنترل زمان از این جهت اهمیت دارد که ممکن است شما برای بعضی سوال‌ها بیش از حد لازم زمان بگذارید. سپس برای سوالات دیگر زمان زیادی نخواهید داشت و کمبود زمان باعث عجله و عجله شما باعث بی‌دقتی خواهد شد. با استفاده از تکنیک‌های مدیریت زمان جلسه کنکور زمان را مدیریت کنید تا در وقتی مناسب بتوانید به تست‌ها پاسخ دهید. کنترل زمان برای افزایش دقت در تست زنی

6. تمرین انواع تیپ سوال( به خصوص تیپ سوال محاسباتی)

یکی از ترسناک‌ترین اتفاقاتی که می‌تواند در جلسه‌ی کنکور برای شما بیافتد، مواجه شدن با سوالی است که به هیچ‌جه قبلا شبیه یا مانند آن را ندیده‌اید. اینگونه مجبور هستید برای اولین بار این سوال را در جلسه کنکور با صرف زمان نسبتا زیادی حل کنید. علاوه بر مسئله مدیریت زمان، عجله و بی‌دقتی شما برای حل این سوال مشکل‌ساز خواهد بود. همچنین ممکن است نکته‌ای تازه درون این سوال وجود داشته باشد که متوجه آن نشوید و بی‌دقتی کنید. پس راهی مناسب برای افزایش دقت در تست زنی، تکرار و تمرین انواع تیپ و نوع سوالات در مباحث مختلف، به خصوص در درس‌های محاسباتی است.

7. تا حد امکان از محاسبات ذهنی دوری کنید

به دلیل استرس و شرایطی که در آزمون حاکم است، امکان و درصد خطا بالا می‌رود. حتی امکان دارد راه‌حل سوالی را که در گذشته به سادگی توانایی حل آن را داشتید فراموش کنید. همین مسئله درباره انجام محاسبات و عملیات ریاضی صادق است. برای افزایش دقت در محاسبات سعی کنید تمام محاسبات خود را روی کاغذ بیاورید.

8. از روش‌های آزمون برای افزایش دقت در تست زنی استفاده کنید

می‌دانید روش‌های وجود دارند که می‌توان با استفاده از آنها سریع‌تر و راحت‌تر به تست پاسخ داد. تکنیک‌هایی مانند حذف گزینه یا جایگذاری گزینه‌ها در مسئله یا دیگر تکنیک‌ها در حل مسائل بسیار کمک کننده هستند. اگر بتوانید با اطمینان یک یا دو گزینه را حذف کنید، دقت شما برای بررسی دیگر گزینه‌ها بیشتر خواهد شد. به علاوه تکنیک‌های دیگری نیز ابداع شده‌اند که صرفا برای افزایش دقت کاربرد دارند و بسیار سودمند هستند.

نتیجه گیری

دقت در تست زنی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت شما در کنکور است. روش‌های گفته شده در این مقاله همه برای افزایش دقت در کنکور سودمند خواهد بود. بهتر است برای امتحان کردن و دیدن نتیجه این روش‌ها ابتدا در آزمون‌های آزمایشی از آنها استفاده کنید تا کاملا برای کنکور آماده شوید. موفق و پیروز باشید🍀

[learn_press_profile]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *