7 دلیل اساسی برای تقلب نکردن در امتحانات

7 دلیل قانع کننده برای اینکه چرا نباید در امتحانات مجازی تقلب کنیم🤔

با توجه به شیوع ویروس کرونا، امکان تحصیل به صورت حضوری وجود ندارد و تمامی آزمون‌ها به صورت آنلاین صورت می‌گیرد. از آنجا که امتحانات آنلاین جای امتحان حضوری را گرفته‌اند، تقلب نکردن در امتحانات مجازی نقش بسیار مهمی در تحصیل شما دانش آموزان دارد. پس با تقلب نکردن در آزمون‌های آنلاین به خودتان کمک کنید😉

تقلب نکردن در امتحانات

شاید بارها برایتان پیش آمده که دوستانتان به شما پیشنهاد تقلب در امتحانات را می‌دهند که احتمالاً تا بحال بسیار زیاد وسوسه شده اید. بخصوص در دوسال اخیر و با شیوع ویروس کرونا و مجازی شدن امتحانات و تدریس، امر تقلب کردن بسیار ساده شده است؛ اما نباید این کار را انجام دهید. شاید امتحان سخت باشد و یا به احتمال زیاد جواب آن در اینترنت و در گروه‌های درسی موجود باشد، اما اگر بدانید تأثیر تقلب نکردن در امتحانات چقدر میتواند برروی آینده شما تأثیر بگذارد، برای تقلب نکردن در امتحانات مصمم خواهی شد. اول باید بدانید تأثیر امتحانات در تحصیل شما چیست.

تأثیر و هدف امتحان در تحصیل دانش‌آموز

از دیرباز برای آزمودن پیشرفت هر شخص از روش های متفاوتی استفاده می‌شد. در امر آموزش و تحصیل نیز از زمان های قبل روش های متفاوتی برای سنجیدن پیشرفت تحصیلی دانش‌آموز وجود داشت و امتحان های متفاوتی برای ارزشیابی آنها گرفته می‌شد. نمی‌توان گفت این آزمون‌ها بیهوده بوده و هدفی را دنبال نمی‌کنند؛ برای رسیدن به این اهداف نباید در امتحانات خود تقلب کنید و باید سعی کنید از آن بپرهیزید.

تأثیر و هدف تقلب نکردن در امتحان

‎شناسایی نقاط ضعف

قطعا یکی از دلایل اصلی برگزاری امتحان توسط معلمین، شناسایی نقاط ضعف دانش‌‌آموزها هست. فرض کنیم که شما به صورت تئوری تمامی مطالب یک مبحث ریاضی رو به خوبی مطالعه کردید؛ اما تا وقتی با سوالات و تمرین‌ها روبه‌رو نشوید، نمی‌توانید اشتباهات خود در آن مبحث را شناسایی و برطرف کنید. برای شناسایی نقاط ضعف نیز می‌توانید خودتان نیز از خودتان آزمون بگیرید و خود را محک بزنید.

ارزشیابی دانش‌آموز

یکی از وسیله های ارزیابی سطح دانشِ دانش‌آموزان نیز امتحان گرفتن است. معلم باید بداند کدام دانش‌آموز به خوبی تلاش و مطالعه کرده است و کدام نیاز به تلاش و مطالعه بیشتر دارد. تقلب نکردن در امتحانات سبب تشخیص توانایی واقعی شما در مباحث درسی می‌شود و به دید درستی از خود می‌رسید. ارزشیابی دانش‌آموز در امتحانات

بهبود و بررسی روش تدریس معلم

علاوه بر ارزشیابی دانش‌آموز، برگزار‍‌ آزمون برای ارزشیابی شیوه تدریس معلم نیز می‌باشد. تقلب نکردن در آزمون سبب می‌شود معلم به درک درستی از میزان اطلاعات دانش‌آموزان خود و به نقاط ضعف و قوت آنها دست یابد. این‌گونه متوجه می‌شود دانش‌آموزانش در چه مباحثی مشکل دارند تا آنها را در برطرف کردن مشکل یاری کند. می‌تواند آن مبحث به خصوص را دوباره و یا به شیوه‌ای جدید آموزش دهد تا مشکل دانش‌آموزان برطرف شود.

وادار کردن دانش‌آموز به مطالعه دروس

این مورد به خصوص در ایام شیوع ویروس کرونا نمود پیدا کرد. طی سال تحصیلی 99-1400، آکادمی مشاوران پل پدیا متوجه بی‌انگیزگی بسیاری از دانش‌آموزانی که در مدارس و مقاطع گوناگون تحصیل می‌کردند شد. دانش‌آموزان دیگر اشتیاق کافی برای درس خواندن را نداشتند و نمی‌توانستد حتی برای زمان کوتاهی در روز به مطالعه دروس بپردازند. برگزاری امتحانات و لحاظ کردن نمره آن در کارنامه نهایی دانش‌آموز راهی برای مشتاق کردن آنها به درس خواندن و بازگشتن به روال سابقِ قبل از کرونا بود.

مطلب مرتبط: استراتژی مطالعه  

 

چرا نباید در امتحانات تقلب کنیم

پس از اینکه فواید و مزایای امتحان را درک کردید، دلایل تقلب نکردن در آزمون و امتحان را بررسی می‌کنیم. مضرات و ضررهای تقلب بسیار آسیب زننده هستند.

1. بی‌ارزش شدن تلاش‌های شما

بی شک وظیفه دانش‌آموز چیزی جزء درس خواندن و تحصیل نیست. زمانی که برای انجام دادن امتحان یا تکالیف خود تقلب می‌‌کنید، بدین معناست که ارزشی برای تلاش‌های خود قائل نیستید و در واقع تحصیل خود را بی‌ارزش میدانید.

2. بی‌ارزش شدن امتحان

بیایید به کمی قبل‌تر برگردیم. گفتیم یکی از اهداف برگزاری امتحان، ارزشیابی درستی از میزان اطلاعات دانش‌آموز درباره دروس است که تقلب نکردن در امتحانات محقق شدن آنرا ممکن می‌سازد. نمره امتحان تنها یک عدد است اما دانش شما بسیار مهم‌تر از عدد نمره شماست. فرض کنیم یکبار با تقلب توانستید در امتحان نمره‌ای بالا بگیرید، اما آیا آن نمره واقعی شماست؟ یا واقعا تسلط کافی بر مباحث امتحان را دارید یا حد خیلی کمی از آنرا می‌دانید؟ در واقع با تقلب کردن در امتحان تمام مزایا امتحان را خنثی کرده‌اید و تنها به خودتان آسیب رسانده‌اید.

3. عادت کردن به درس نخواندن

دلیل اصلی دانش‌آموزان برای درس نخواندن و تقلب کردن، عدم آمادگی برای امتحانات است. شاید بنظرتان برای یک یا 2 بار ایرادی نداشته باشد، ولی مشکل اصلی زمانی است که شما به تنبلی و تقلب عادت کرده‌اید و دیگر دوست ندارید به سراغ کتاب خود بروید؛ زیرا راه‌حلی ساده‌تر برای درس نخواندن پیدا کرده‌اید. شاید در کوتاه مدت کارساز باشد، اما در بلند مدت می‌تواند به روند تحصیل و آموزش شما آسیب بسیار جدّی بزند. تقلب نکردن در امتحان و درس خواندن

4. مدارس بالاخره باز می‌شوند!

با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی آموزش حضوری در مدارس، حال تقلب نکردن در امتحان مجازی یا آنلاین توسط دانش‌آموزان کار دور از ذهنی نیست و به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند. اما شرایط همیشه همینجوری نخواهد بود😊 دانش‌آموزانی که به هر دلیلی در دوران آموزش مجازی شروع به تقلب کردن در ازمون‌ها و امتحانات کرده‌اند، باید بدانند مدارس باز خواهند شد و آموزش حضوری از سر خواهد گرفته شد؛ پس بهتر است از همین حالا شروع به درس خواندن کنید و تقلب را رها کنید. این گونه کمک بسیار شایانی به خود کرده‌اید و باعث پیشرفت خود خواهید شد. تقلب نکردن در امتحانات و آماده شدن برای مدارس

5. تقلب کردن تفاوتی با دزدی یا دروغگویی ندارد

شکی نیست که تقلب کردن اشتباه است و باید از آن جلوگیری کنید. زمانی که جواب‌های دیگران را به‌جای جواب خود در برگه امتحانی می‌نویسید، در واقع دارید به دروغ می‌گویید که جواب‌های خودتان را نوشته‌اید و این همان دروغ‌گویی است. همچنین نوعی دزدی هم هست زیرا جواب دیگران را برداشتید و آن‌را به عنوان جواب‌های خود جا زده‌اید.

6. تقلب کردن بی‌انصافی در حق دیگران است

برای انجام دادن هرکاری قوانینی وضع شده است که باعث جذاب شدن آن کار می‌شود. تابحال شده درحال بازی باشید و عده‌ای بخواهند به هر نحوی شده برنده بازی باشند و به همین دلیل قوانین را دور بزنند؟ در این صورت بازی خیلی بی‌مزه خواهد بود و در واقع بی‌انصافی در حق کسانی است که به قوانین بازی احترام گذاشته‌اند و با تلاش و کوشش خود سعی در برنده شدن دارند. همین مثال بازی دقیقاً می‌تواند شرایط رقابت در آزمون و امتحانات را بیان کنند که افرادی با تقلب کردن و دور زدن قوانین، فضای رقابت تحصیلیِ سالم را از بین می‌برند.

7. تقلب اعتماد را از بین می‌برد

کافی است یکبار معلم بفهمد که شما درحال تقلب بوده‌اید یا متوجه تقلب شما شود. همین یکبار برای از بین بردن تمام اعتماد معلم به شما کافی است و این غم‌انگیز است😥 اعتماد پس از گذشت مدت زمان نسبتاً طولانی شکل می‌گیرد و تنها همین یکبار تقلب کردن در امتحانات کافی است تا تمام اعتماد از بین برود؛ پس با تقلب نکردن در امتحانات مجازی یا حضوری، به اعتمادی که بین شاگرد و معلم وجود دارد احترام بگذارید.

نتیجه گیری⭐

تقلب کردن در امتحان هیچ سودی برای شما ندارد. یادتان باشد تنها کاربرد امتحانات ارزشیابی سطح اطلاعات و دانش شماست و ارزش دیگری ندارد. نمره تنها یک عدد است و موضوعی که اهمیت دارد درس خواندن شما آماده شدن برای امتحانات حضوری و در نهایت کنکور است. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشه و اگر گاهی هم تقلب می‌کردید، دیگه این کاررو انجام ندید و به درس خوندن ادامه بدید. موفق باشید😉

[learn_press_profile]

2 دیدگاه دربارهٔ «7 دلیل قانع کننده برای اینکه چرا نباید در امتحانات مجازی تقلب کنیم🤔»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *