راه های افزایش دقت در مطالعه

معرفی 10 تا از کاربردی‌ترین راه های افزایش دقت در مطالعه

خیلی از دانش‌آموزا دچار عدم تمرکز در درس خوندن هستن. با خوندن این مقاله راه های افزایش دقت در مطالعه را یاد خواهید گرفت تا در هنگام درس خواندن تمرکز داشته باشید. درس نخوندن عوامل و دلایل مختلفی داره. بعضی از دانش‌آموزا چون استراتژی مطالعه ندارن و نمی‌دونن چطوری باید درس‌هاشون رو مطالعه کنن. بعضی از دوستان هم برنامه درسی از طرف مشاورشون دریافت کردن ولی نمی‌دونن چطوری به برنامه درسی عمل کنن و طبق اون پیش برن. ولی موضوعی که می‌خوایم امروز دربارش صحبت کنیم عدم تمرکز و دقت کافی هنگام مطالعست. توی این مقاله از اکادمی مشاوره پل پدیا، به بررسی دلایل نداشتن دقت و تمرکز کافی برای درس خواندن می‌پردازیم و براتون راه های افزایش دقت و تمرکز در مطالعه رو توضیح می‌دیم. امیدواریم با خوندن این مقاله بتونید راه‌حلی برای مشکل خودتون پیدا کنید و دیگه دچار بی‌دقتی نشید. اگر شما هم از روشی استفاده کردید که براتون کارساز بوده برامون بنویسید✏  تا بقیه هم ازش استفاده کنن و ما هم توی بروزرسانی‌های مقاله با اسم شما اون رو منتشر کنیم.
نظرات خودتون رو برامون بنویسید
نظرات خودتون رو برامون بنویسید
خب؛ صحبت کافیه. بریم سراغ اصل کار…

ما به چی میگیم دقت و تمرکز؟؟

برای اینکه بدونید چرا دقت در مطالعه ندارید، بهتره بدونید دقیقا دقت و تمرکز چیه و چجوری ایجاد میشه، تا بتونیم راه های افزایش دقت در مطالعه رو پیدا کنیم و طبق اون‌ها پیش بریم. تعریف خودمونی تمرکز همچین چیزیه:
خب احتمالا می‌دونید توجه یعنی اینکه حواس خودتون رو معطوف به چیزی کنید و اون چیز رو کاملا ادراک و پردازش کنید و بفهمیدش. حالا به توجه کردن در زمان طولانی و برای مدت زمان زیاد میگن تمرکز یا دقت.
تعریف کتابی و علمی دقت و تمرکز انسان همچین چیزیه:
دقت یک عملکرد تشخیصی و غیرارادی است دقت کردن یک فرآیند تشخیص آگاهانه به عنوان اساس همۀ فعالیت‌های تشخیصی است
لغت نامه وبستر هم تمرکز کردن و دقت داشتن رو اینجوری تعریف کرده:
دقت، عمل یا حالت توجه کردن است مخصوصاً از طریق به کارگیری مغز در مورد اندیشه و یا احساس است
راه های افزایش دقت در مطالعه و تقویت تمرکز
راه های افزایش دقت در مطالعه و تقویت تمرکز

چرا دقت و تمرکز در مطالعه مهم است

احتمالا جواب این سوالو بدونید و بخاطر همین دنبال راه های افزایش دقت در مطالعه هستید؛ ولی برای اونایی که نمی‌دونن چرا باید حین مطالعه دقت داشته باشن این مطلب رو باز می‌کنیم.

یادگیری بهتر

بر اساس تحقیقات علمی ثابت شده که هر چقدر دقت ما درباره اطلاعات و موضوعی زیاد باشه، یاد‌آوری و یاد‌آوری اون برای حافظه خیلی خیلی راحت‌تره. وقتی که به همه حواستون در حال فرا گرفتن اطلاعات هستید، طبیعیه که بعدا بهتر و راحت‌تر اطلاعات رو به حافظه بسپرید. پس نتیجه این شد که برای یادگیری هر چه بهتر، نیاز دارید با دقت و تمرکز مطالعه کنید و درس بخونید.

دلایل حواس‌پرتی و نبود تمرکز در مطالعه برای دانش‌آموزها

بیاید قبل از پیدا کردن راه های افزایش دقت در مطالعه، ببینم چه عوامل و اتفاقاتی باعث میشه حواس ما از درس خوندن پرت بشه.

یکنواختی و ثبات نسبی

یکی از عواملی که باعث میشه حواس ما نسبت به چیزی که می‌خوایم روش تمرکز کنیم به مرور کم بشه یکنواختیه. یعنی اگر برای مدت طولانی شما به چیزی توجه کنید، کم‌کم حواس و درک‌‌تون از اون چیز کم میشه تا جایی که کاملا بی‌تمرکز بشید. مثلا وقتی در حال تمرکز در مطالعه یه کتاب هستید، خط‌های کتاب که همون حالت ثابت خودشون رو دارن برای شما خسته‌کننده میشن. اینجاست که بازیگوشی ذهن شروع میشه و دنبال سوژه‌های جدید می‌گرده تا از حالت ثبات و یکنواختی دربیاد و ایجاد تنوع کنه؛ که نتیجش میشه پرت شدن حواستون از درس.

آشنایی نسبی با موضوعات

وقتی که از قبل با موضوعی آشنایی داشته باشید، تکرار اون باعث ایجاد یکنواختی میشه و دوباره همین حس تکراری بودن انرژی شما رو می‌گیره و باعث بی‌دقت در مطالعه میشه. تازگی موضوع بیان شده باعث از بین رفتن یکنواختی میشه و می‌تونه دقت شما رو در مطالعه افزایش بده. برای ایجاد تازگی نسبت به مبحث درسی بهتره اون رو از زوایای مختلف بررسی کنید و از زوایای مختلف بهش نگاه کنید.

وجود عوامل منحرف کننده

طبیعتا وقتی چیزایی دور و بر شما باشه که حواس شما رو به خودش پرت کنه، حواستون دیگه سمت درس نخواهد بود. برای مثال سر و صدای زیاد، روشن بودن تلویزیون، تلفن همراه، صدای صحبت کردن بقیه و… نمونه‌ای از عوامل منحرف کنندن که باعث جلوگیری راه های افزایش دقت در مطالعه شما میشن. برای همین آکادمی پل پدیا به شما توصیه می‌کنه برای درس خوندن به محیطی برید که دور از همه این عوامل باشه. یعنی اتاقی که نه گوشیتون در دسترس باشه که بخواد حواستون رو پرت کنه، نه تلویزیون روشن باشه و نه کسی دیگه‌ای بخواد حواس شما رو پرت کنه.
یکی از راه های افزایش دقت در مطالعه، دوری از عوامل منحرف کنندست
یکی از راه های افزایش دقت در مطالعه، دوری از عوامل منحرف کنندست
البته درس خوندن در سکوت مطلق هم خیلی خوب نیست. درسته سکوت یکی از روش‌های افزایش تمرکز در مطالعه هست، ولی اگر مرتب در سکوت مطلق درس بخونید بعد از مدتی شما شرطی می‌شید به اون محیط؛ یعنی تا سکوت کامل نباشه نمی‌تونید درس بخونید و کوچکترین صدایی تمرکز هنگام مطالعه شما رو به هم میریزه. در نتیجه بهتره محیط یکم سر و صدا داشته باشه.

روش های افزایش دقت و تمرکز هنگام درس خواندن

حالا می‌رسیم به قسمت اصلی این مقاله. در اینجا روش‌هایی رو بهتون می‌گیم تا بتونید دقتتون در مطالعه رو افزایش بدید، بهتر درس بخونید و درس نتیجه نتایج بهتری بگیرید.

1) برای افزایش تمرکز در درس خواندن هدف داشته باشید

یکی از روش های افزایش دقت در مطالعه، تعیین هدف برای خودتون و دونستن دلیل درس خوندنتونه. این کار باعث میشه بدونید چرا دارید زحمت می‌کشید و تمرکزتون رو بالا می‌بره. تعیین هدف نه تنها باعث افزایش تمرکز در مطالعه میشه، بلکه باعث میشه جدی‌تر و با انگیزه‌تر هم درس بخونید و بدونید که آخر این مسیر به کجا می‌رسه.
تعیین هدف برای افزایش دقت در مطالعه
تعیین هدف برای افزایش دقت در مطالعه

2) پشتکار داشته باشید

پشتکار و تلاش مهم‌ترین عامل برای پیشرفت در هر زمینه‌ای هست. بدون تلاش چیزی هم به دست نمیارید. تلاش و پشتکار خودتون رو هنگام درس خوندن بالا ببرید تا تمام حواس شما معطوف به مطالعه بشه. روی هدف اصلی خودتون تمرکز کنید و برای رسیدن به اون هرروز تلاش خودتون رو بکنید. رسیدن به هدف نیازمند اینه که هر روز تلاش کنید و پشتکار داشته باشید.

3) اگر حال بدنتون خوب باشه، باعث افزایش دقت در مطالعه میشه

کیفیت مطالعه باید بالا باشه و فقط کمیت مهم نیست. سعی کنید زمانی مطالعه کنید که حال شما از هر لحاظ مناسبه. یعنی ناراحت نباشید و از لحاظ روحی حالتون خوب باشه، گرسنه و گشته نباشیدو خسته و کم حوصله هم نباشید.زمانی که کمبودی توی بدن شما وجود داشته باشه، بخشی از حواس شما رو درگیر خودش می‌کنه و نمی‌تونید کامل روی درس متمرکز بشید. اگر احساس گرسنگی می‌کنید، بهتره قبل از درس خوندن تغذیه مناسبی داشته باشید و بعد شروع به درس خوندن کنید. اگر موقع مطالعه کردن خسته و خواب‌آلود باشید، مطالب رو به خوبی درک نمی‌کنید یا زود از یادتون میره؛ بهتره قبلش بخوابید یا استراحت کنید.  

4) زمان مطالعه یکی از راه های افزایش دقت در مطالعه

زمان مطالعه هم یکی از چیزهایی هستش که روی خیلی از عوامل تأثرگذاره و تنظیم زمان مطالعه درست، یکی از روش های افزایش دقت در مطالعه هستش. بهتره درس‌های سنگین رو برای زمان‌هایی از روز بذارید که بیشترین میزان هوشیاری و فهم رو دارید و ذهن شما در آماده‌ترین وضعیت خودشه. این زمان هم برای هرکسی متفاوته؛ برای بعضی‌ها اوایل صبحه، برای بعضی ظهر، بعضی غروب و شاید بعضی هم ساعات شب. خودتون باید بدست بیارید که میزان یادگیری شما در کدوم ساعت از روز بیشتره. مثلا توی برنامه ریزی درسی ساعت درس‌های دشوار رو جابجا کنید تا ببینید بیشترین و بهترین میزان یادگیری توی کدوم ساعت اتفاق می‌افته. بعد از اون سعی کنید درس‌های سخت و دشوار رو در اون ساعات مطالعه کنید.
تأثیر زمان مطالعه بر افزایش دقت در مطالعه
تأثیر زمان مطالعه بر افزایش دقت در مطالعه

5) صداها رو از خودتون دور کنید

قبل‌تر در همین مقاله گفتیم که اگر محیط شما مناسب نباشه، تمرکزتون برای مطالعه پاین میاد. اگر توی محیطی باشید که ناملایمات و سر و صدا بیشتر از حد معمولیِ، طبیعتا باعث درگیر شدن حواس شنوایی شما و پرت شدن حواستون میشه. این رو می‌دونید که باید کاملا هر پنج حواس شما صرف کاری که می‌کنید یعنی مطالعه کردن بشه؛ پس مکان و محیط مطالعه شما باید خیلی ساکت باشه و باید دور از تلویزیون، تلفن همراه یا هر وسیله دیگه‌ای که صدا تولید می‌کنه باشید.
برای افزایش تمرکز در مطالعه، از سر و صداها دور بشید
برای افزایش تمرکز در مطالعه، از سر و صداها دور بشید

6) هنگام مطالعه، زیر مطالب مهم خط بکشید

وقتی دارید مطالعه می‌کنید، از خودکار یا مداد استفاده کنید تا از یکنواختی روند درس خوندن جلوگیری کنید. اگر می‌تونید بهتره از رنگ‌های متفاوت برای خط کشیدن استفاده کنید و اگر هم نه، می‌تونید از یک رنگ استفاده کنید. خط کشیدن نه تنها یکی از راه های افزایش دقت در مطالعه هستش، بلکه کمک می‌کنه نکات رو در یک نگاه بتونید داشته باشید و با یک مرور همه رو به یاد بیارید.

7) موقع درس فقط درس!

یه روش بدیهی بیشتر کردن تمرکز حین مطالعه، اینه که حین مطالعه تمرکز داشته باشید (😉) با خوتون تمرین کنید زمانی که قرار هست درس بخونید، تمام حواس خودتون رو صرف درس خوندن کنید و همزمان با درس خوندن هیچ کاری دیگه‌ای انجام ندین. حتی فکرتون به چیزی مشغول نباشه و فقط به درس فکر کنید. خارج از زمان درس خوندن برای بقیه کارها وقت بذارید و بهشون فکر کنید، ولی زمان درس خوندن چیز دیگه‌ای نباید ذهن شما رو مشغول کنه.

کلام آخر

داشتن دقت و تمرکز برای مطالعه خیلی مهمه؛ اگر فقط درس رو بخونید و جلو برید ولی دقت و تمرکز نداشته باشید، مثل این می‌مونه که هیچ‌کاری انجام نداده باشید و بعد از مدت کوتاهی دوباره همچی یادتون میره. چه بهتر که موقع مطالعه اول دقت داشته باشید

[learn_press_profile]

9 دیدگاه دربارهٔ «معرفی 10 تا از کاربردی‌ترین راه های افزایش دقت در مطالعه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *