چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم

چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم؟؟

-خب… چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم… این سوالیه که توی ذهن خیلی از دانش‌آموزا بعد از طراحی برنامه ریزی تحصیلی توسط مشاورشون شکل می‌گیره. حتما شنیدید که تمام نقشه‌های دنیا بدون یه قهرمان که عملیشون کنه فقط یه ایده بلا استفادس؟ حتی اگر دانشمندهای ناسا هم برای شما برنامه درسی تهیه کنن، باز هم این شمایید که با عمل کردن به اون برنامه بهش رنگ و بوی واقعیت می‌دید و واقعی میشه. اگر شما هم جزوه کسانی هستید که برنامه درسی دارید ولی نمیدونید چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنید، حتما تا آخر مقاله همراه آکادمی مشاوران پل پدیا باشید. چگونه-به-برنامه-ریزی-درسی-عمل-کنیم؟

عمل کردن به برنامه درسی

نحوه عمل کردن به برنامه درسی موضوعی که حتما باید از مشاوره تحصیلیتون دربارش سوال کنید و از اون‌ها بخواید روش صحیح پیروی از برنامه ریزی تحصیلی رو برای شما شرح بدن تا بهترین استفاده رو ببرید قبل از دونستن چگونگی عمل به برنامه ریزی درسی، باید بدونید اصلا داشتن برنامه چه کمکی به روند تحصیلی شما میکنه و بعد بپردازیم به اینکه چطوری به برنامه درسی خودتون پایبند باشید. چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم

فایل صوتی درباره اینکه چرا باید از برنامه ریزی درسی استفاده کنیم

اگر حوصله یا زمان خوندن متن زیر رو ندارید، بهتون پیشنهاد می‌کنم این وویس یک دقیقه‌ای رو گوش کنید.

چرا باید از برنامه ریزی درسی استفاده کنید

برنامه ریزی درسی یا تحصیلی به شما این امکان رو میده که بتونید کار هاتون رو به طور منظم‌تر و دقیق‌تر انجام بدید. بدونید در طول روز قراره چه کار هایی رو به سرانجام برسونید.
چرا باید به برنامه ریزی درسی عمل کنیم؟
چرا باید به برنامه ریزی درسی عمل کنیم؟

اینجوری پیش نمیره!!

مثلا فرض کنید: روز دوشنبه شما میخواید درس عربی، ریاضی و چندتا درس دیگه رو هم کنار اینا بخونید و همزمان ممکنه توی اون روز کلاس‌هایی خارج از برنامه کنکور هم داشته باشید اگر برای این‌ها برنامه‌ریزی نکرده باشید ممکنه باهم تداخل پیدا کنن و حتی انجام نشن و حتی ممکنه اون کار انجام بشه ولی کیفیت خوبی نداشته باشه و استفاده‌ای که باید رو ازش نبرید. پس بهتره که به هیچ‌وجه دست به همچین کاری نزنید و با حوصله برنامه ریزی درسی درستی رو پیش بگیرید و بهش عمل کنید. در رابطه با اینکه در سال کنکور چه برنامه‌ای بهتره و باید چجوری برنامه ریزی کنیم میتونید از مقاله قبلی یعنی “چگونه استراتژی کنکور تعیین کنیم” نیز کمک بگیرید. روی مشاوران پل پدیا هم می‌تونید حساب کنید.😉

چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم

اما اصل موضوع ما چگونه عمل کردن به برنامه ریزی تحصیلی و پایبند بودن به اون هستش. گاها پیش اومده که ما برنامه‌ای رو برای مطالعه ریختیم و وسط کار اون رو رها کردیم و شاید برای همه شما پیش اومده باشه که به خودتون گفته باشید از فلان ساعت یا فلان روز دیگه شروع میکنم و بازهم شروع نکرده باشید و پشت گوش انداختید😨

1) تعیین هدف

اولین راهکاری که میخوام به اون اشاره کنم تعیین هدف هستش. هدفی که شما توی ذهن خودتون دارید باید کاملا دقیق باشه و حتی مدت زمان رسیدن به اون رو هم باید برای خودتون مشخص کنید. حالا این دقیق، کامل و مشخص بودن هدف یعنی چی؟ یعنی به طور مثال شما میخواید درصد درس فارسی خودتون رو به 50 درصد برسونید و میگید من توی مدت 2 ماه تعداد تست‌های درس فارسی رو زیاد می‌کنم و به این درصد می‌رسم. نکته‌ای که توی این راهکار مهمه و باید به اون توجه کنید اینه که اهدافی که می­نویسید باید منطقی باشن و بدونید اهداف غیر منطقی باعث شکست توی برنامه میشه و همین باعث میشه که شما اعتماد به نفس و باورتون رو به کاری که می‌خواید انجام بدید از دست بدید.
تعیین هدف برای مطالعه
تعیین هدف برای مطالعه

2) تقسیم هدف به بخش‌های کوچک‌تر

برای عمل کردن به برنامه درسی سعی کنید اهدافتون رو کلی بیان نکنید اون‌ها رو به بخش‌های کوچک‌تر و حتی کارهای کوچک‌تر تبدیل کنید برای نمونه: در نظر دارید که ماهی 2 الی 3 کتاب رو تموم کنید بهتره این هدف رو اینجوری بیان کنید که روزانه 3 الی 4 صفحه کتاب بخونم. داخل پرانتز بگم هرجا احساس کردید که باورتون رو نسبت به کارتون از دست دادید با قدم‌های کوچک‌تری به کارتون ادامه بدید تا بتونید انگیزه‌تون رو به اون کار بدست بیاید.

3) دلیلیم برای هدفت داری؟!!🤨🤔

سومین راهکار برای پاسخ به سوال “چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم” اینه که دلایل انتخاب هدف خودتون رو مشخص کنید. از خودتون بپرسید که توی این بازه زمانی دوست‌داری چه حسی رو تجربه بکنی و چه حالی داشته باشی؟ یا انگیزه‌ات برای انجام اون کار چیه؟ به طور مثال اگر قبولی توی کنکور رو هدف خودتون قرار دادید از خودتون بپرسید که با قبول شدن توی کنکور مسیر زندگیتون چجوری میشه؟ آیا باعث میشه شما زندگی بهتری داشته باشید؟ باعث میشه بتونید به خواسته‌هاتون که همیشه آرزوشون رو داشتید برسید؟ باعث میشه احساس بهتری نسبت به زندگی و دنیا پیدا کنید؟ و هزاران سوال دیگه که می‌تونید روی کاغذ بیارید تا دلایل هدفتون مشخص بشه. نکته مهم توی این مرحله اینه که تمام دلایل خودتون رو جلو چشمتون قرار بدید و بدونید تمرکز کردن روی این دلایل و این چراها باعث میشه انگیزتون چند برابر بشه و میل به انجام کارهاتون رو بیشتر کنه و اینجوریه که شما می‌تونید به برنامه ریزی درسی که برای خودتون انجام دادید بهتر عمل کنید.

4) به چندتا هدف می‌خوای برسی؟

چهارمین روش اینه که تعداد اهداف بالا رو برای شروع کار انتخاب می­کنید. یادتون باشه باید اروم اروم و کم کم مراحل رو طی کنیم تا بتونیم خودمون رو به شرایطی که برنامه برای ما قرار ایجاد کنه عادت بدیم و حتما حتما سعی کنید کارها و هدف هاتون رو اولویت‌بندی کنید (معمولا ترسناک ترین هدفتون و خسته کننده ترین کار از نظر خودتون، مهم ترین هدفه!) سعی کنید اگر می‌خواید کارهای جدید رو به برنامه‌تون اضافه کنید حتی کوچک‌ترین چیزها رو به برنامه‌تون ربط بدید. به طور مثال میخواید توی اینستاگرام چرخی بزنید ولی باید برنامه خودتون رو هم انجام بدید. می­تونید بگید نیم ساعت مطالعه می­کنم و بعد چند دقیقه به اینستاگرام هم سر میزنم. در کل به جای ایده‌آل گرا بودن سعی کنید واقع بین باشید و اهداف رو با توجه به شرایطی که دارید انتخاب کنید.

5) نترس! اتفاق خاصی نمیوفته

و اخرین نکته درمورد چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم این هست که از شکست خوردن نترسید. نحوه برخورد شما با شکست بسیار مهمه. در واقع باید بهتون بگم هیچ شکستی واقعا یک شکست نیست مگر اینکه شما بیخیال انجام اون کار بشید و اون رو رها کنید. یه کلیشه هست که میگه شکست ها تو به موفقیت تبدیل کن. یادت باشه هرجا شکست خوردی ناامید نشو! سعی کن علت شکست رو مشخص کنی و روش کارت رو تغییر بدی و از خودت بپرسی چی شد که من این کار رو رها کردم؟ چه مسیری رو رفتم که باعث شد از کارم زده بشم؟ و شروع کن به آنالیز و تحلیل کردن علت شکست خوردنت و سعی از مسیرهای اشتباهی که رفتی دوباره تکرارشون نکنی و بدون شکست‌ها مانند موانعی هستند توی مسیر موفقیت که باید از روشون بپری.

و کلام آخر…

برنامه درستی برای خودتون در نظر داشته باشید و با بالاترین دقت و کیفیت بهش عمل کنید. با انجام دادن این راهکارها سوال چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنید رو با قاطعیت پاسخ بدید و روز به روز توی مراحل تحصیلی‌تون پیشرفت کنید. با آرزوی موفقیت برای شما دوستان عزیز  

[learn_press_profile]

14 دیدگاه دربارهٔ «چگونه به برنامه ریزی درسی عمل کنیم؟؟»

    1. محمدرضا علیزاده

     خوشحالیم که خوشت اومده
     حتما استفاده کن تا مشکلت برطرف بشه👏✅

 1. مفید و بسیار کاربردی
  فوق العاده بود
  خیلی ممنون از مقاله خوبتون✌

 2. نکات ارزش مندی بیان کردید اما وقتی تمرکز نداریم چیکارکنیم ؟؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *